top of page

Estetik Diş Hekimliği

_IU_8215_edited_edited.jpg

Estetik diş hekimliği nedir?

Estetik Diş Hekimliği, çeşitli uygulamaları kullanarak dişlerde sağlıklı ve estetik bir görünüm elde etmeyi hedefler. Güzel bir gülüş sosyal yaşamda kişileri daha özgüvenli ve fark edilir kılar.

Estetik Diş Hekimliği, gerçekleştirdiği gülüş tasarımı planlamalarıyla diş şekilleri, dizilişleri ve beyazlığındaki sorunları tedavi ederek kişiye sağlıklı ve güzel bir gülüş kazandırır.

Estetik diş hekimliği uygulamaları

Estetik diş hekimliği neden önemlidir?

Estetik; insandaki güzellik hissiyatı ile ilgilidir, oluşan bu güzellik duygusu da pozitif bir algı oluşturur. Mutlu olduğumuzda gülümsemek isteriz, gülüşümüzle ortaya çıkan estetik görünüm de karşımızdaki insanlarda olumlu izlenimler oluşturur. Estetik diş hekimliği, bu anlamda ön plana çıkan ağız ve diş sağlığı hizmetlerindendir.

İçten sıcacık gülümsemeniz iletişim kurduğunuz insanlar üzerinde olumlu düşünceler oluşturarak pozitif bir etki sağlar, aynı zamanda da özgüvenli görünmenizi destekler. Ancak çoğu insan dişlerindeki sorunların neden olduğu kötü görüntü nedeniyle çekinerek olabildiğince gülümsememeye çalışırlar. 

Estetik diş hekimliği hizmetleri kişinin estetik ve sağlıklı dişlere kavuşması için ihtiyacına göre planlanan çeşitli işlemlerden ve operasyonlardan oluşur. Bu uygulamaların amacı kişiye arzuladığı estetik gülüşü kazandırmak, bunu sağlarken de diş sağlığını korumaktır. Dişlerin sarı renkte olması, çok sayıda çürük olması, dizilim bozuklukları ve dişlerdeki kırıklar gibi sorunlara yönelik tedavi planlamaları yapılır. Multidisipliner yaklaşımla çalışarak gerektiğinde periodonoloji (diş eti hastalıkları) ve ortodonti gibi alt branşlarla birlikte hareket eder.

Estetik diş hekimliği uygulamalarının amacı nedir?

•    Kişinin yüz yapısına uygun estetik ve sağlıklı gülüş tasarımı yapmak
•    Diş eti sorunlarını çözerek, istenilen renk ve boyuta ulaşmak
•    Sorunlu dişlerin ihtiyacı olan tedaviyi sağlayarak estetik ve doğal görünümlü sonuç elde etmek
•    Kişinin hem sağlıklı hem de estetik ağız ve dişlere kavuşmasını sağlamak.

Estetik dişlere kavuşmak için hangi işlemler yapılmalıdır?

Estetik diş hekimliği uygulamaları kişiye özeldir, her hastada farklı diş sorunları vardır. İhtiyaca göre; aşınmış, sararmış dişler, çapraşık dişler veya aralık dişler, sararmış dişler ve diş kırıkları gibi çeşitli sorunlara yönelik tedavi planlamaları yapılır. Örneğin; dişler sarıysa beyazlatma uygulaması yapılıyor, diş kaybı varsa implant yapılabilir, aşınmış veya kırık dişlerde diş kaplamalarına başvurulabilir. Tüm uygulamalar diş hekimi değerlendirmesi ile kişiye en uygun ve en etkili sonuç alınacak şekilde planlanır.

Estetik diş hekimliği tedavisi nasıl planlanır?

Diş hekimi tarafından kişinin diş yapısı, boyu ve ağız içerisindeki dizilimi ayrıntılı olarak değerlendirilir. Kliniğimizde bulunan yeni nesil Dental Dijital Sefalometrik Tomografi ile Panoramik Röntgende görülemeyen kemik ve yumuşak doku detayları çok sayıda kesitte düşük radyasyonla üç boyutlu görüntülenebilir. Böylece ileride çıkabilecek olası problemler engellenir ve hastaların estetik taleplerine daha uygun yanıt verilir. Tüm değerlendirmeler sonucunda gerekli planlamalar yapılır. 

Estetik diş uygulamalarının bu alanda deneyimli diş hekimi tarafından yapılması çok önemlidir.

bottom of page